Kép nélkül
Elemzés Gondolatok

Románia számolja a démonait?

A Nemzetegyesítők elemzése:

Georgescu a legjobban testesítette meg a korrupcióval, a cimborával és az eredménytelenséggel összefüggő politikai rendszer elleni lázadást,
Romániának mindeddig szerelmi viszonya volt a NATO-val. Ám a szövetségesek hirtelen attól tartanak, hogy egy szélsőjobboldali NATO-ellenes populista lehet az ország elnöke, amely poszt az ország alkotmánya szerint hatalmas jogkörrel bír.
Hogyan vált ez lehetségessé?

Veszélyben van a NATO? Az ország jövője forog kockán?
A bukaresti fiatalok  kifejezték félelmüket. Ma Románia ad otthont a legnagyobb NATO légibázisnak Európában, amely még a németországi Ramsteinnél is
nagyobb, és az amerikai rakétapajzs fontos elemének ad otthont .
Egy 2024-es közvélemény-kutatás szerint a románok 81%-a a NATO-tagság mellett szavazna, ha felkérik őket, és csak 8%-uk szavazna a kilépésre, ami igen magas támogatottság a tagországok körében. A románok a szovjet idők óta félnek Oroszországtól. Románia még Nicolae Ceaușescu kommunista diktátor idején is viszonylag független volt Moszkvától. Ez volt az egyetlen olyan ország a Varsói Szerződésből, amely nem küldött
csapatokat az 1968-as prágai felkelés leverésére.
Úgy tűnik, Romániában a NATO a legmagasabb nemzeti szintű hatalmat szimbolizálja. A leköszönő elnök, Klaus Iohannis NATO-főtitkár jelölt volt. Mircea Geoana volt román külügyminiszter, a NATO főtitkár-helyettese független jelölt volt Románia elnöki posztjára.
Ezek a tervek azonban mindkettőjük számára kudarcot vallottak. Tavaly júniusban Iohannis visszavonult, megszabadítva az utat Mark Rutte előtt, hogy elfoglalja a posztot, Mircea Geoana pedig csak 6%-ot szerzett, miután a kampány során azzal vádolták, hogy  trollfarmot használt versenytársai ellen,  plágiumot, valamint más csontvázakat tartott a szekrényében .
Az elnökválasztás múlt vasárnapi első fordulója zökkenőmentes volt.  A közvélemény-kutatások előrejelzése szerint Marcel Ciolacu hivatalban lévő miniszterelnök, a nem karizmatikus szociáldemokrata, George Simion keményjobboldali politikussal kell szembenéznie, aki ellenzi az Ukrajnának nyújtott katonai segélyt.
De semmi ilyesmi nem történt. Az első eredmények Călin Georgescu, a NATO tüzes kritikusa jelent meg, akit a közvélemény-kutatások nem tudtak észlelni a radaron. A szavazatszámlálás előrehaladtával  Georgescu Ciolacuval találkozott  a második fordulóban. De végül Ciolacu kiesett a második körből, míg  a centrista Elena Lasconi bejutott
a második fordulóba. A végeredmény Georgescunál 23%, Lasconinál 19,15% lett. (Simion 14%-kal a negyedik helyen végzett, Ciolacu pedig 19,15%-ot kapott, de csak 2740 szavazattal kevesebb, mint Lasconi).
Az elitellenes jelöltek vitorlájukban fúj a szél, nem csak Romániában. Nyilvánvaló, hogy ebben az országban Georgescu testesítette meg a legjobban a korrupcióval, és az eredménytelenséggel összefüggő politikai rendszer elleni lázadást, amely az Euro-atlanti kiállás mögé bújik, és amely idővel elveszíti vonzerejét.
Végül, de nem utolsósorban a romániai infláció 2023-ban 10,40% volt, az egyik legmagasabb az EU-ban.
Georgescu a mainstreamtől eltérő pályán vívta politikai csatáját. Még csak nem is hívták meg tévés vitákra, de meglepően hatékony volt a TikTokon.
Ahogy Alexandru Gussi, a Bukaresti Egyetem Politikatudományi Karának professzora írta , Georgescu a leghitelesebb nacionalistának, a legartikuláltabb ortodoxnak, a mélységes félelmek legügyesebb spekulátorának bizonyult, aki tudott a békéről beszélni. , amikor egy egész politikai elit közel három éve képtelen beszélni nekünk a háborúról.
Más kommentátorokhoz hasonlóan Gussi is tompítja Georgescu Putyin-párti képét, amelyet a nyugati sajtó sebtében festett. Annak ellenére, hogy a videókban dzsúdózik vagy lovagol, csak egyszer mondta, hogy Putyin erős vezető – nem több.
„Oroszország nem remélheti, hogy szimpátiahullámot kelt Romániában. Nem szeretik és féltik. A kollektív emlékezet ebben az értelemben működik” – írja Russi.
Más kommentátorok rámutatnak, hogy Georgescu „mainstream” múlttal rendelkező pályafutása politikai kaméleonként írható le.
Georgescu vitatott kijelentéseket is tett a Vasgárdáról és a második világháború alatti romániai fasiszta rezsimről. Az Euractiv tagja, Dan Luca arra figyelmeztet, hogy a politikai osztály saját csapdáiba esik, amikor Georgescu lejáratásáról van szó, aki gyorsan elhatárolódik az ilyen kérdésektől, és a függetlenség oldalán játszik.
„Gondoskodó emberként akar megjelenni, nem pedig sarkító vagy szélsőséges formákat hozó emberként. Békéről, szeretetről, nemzeti vertikálisságról beszél. Hasonlít egy varázslóhoz, sámánhoz, spirituális, sőt vallási vezetőhöz” – mondja Luca.
Ez az exoterizmus a kívülállók számára furcsának tűnhet, de a 19. századi román romantikus költészetet ismerők számára mindennapos. Leghíresebb verse Mihai Eminescu Luceafărul című verse. Angyalokról és démonokról szóló történet, amelyben a szerző alteregójának neve Luciferként megfejthető.
A démonokról szólva egy másik is szóba került – az Alkotmánybíróság elrendelte a szavazatok újraszámlálását . A legfelsőbb bíróság hivatalos indítékát Oroszország választási beavatkozásának tekintik. Sokan azonban azt gyanítják, hogy a valódi cél Ciolacu visszahelyezése a második fordulóra, és esetleg Georgescu kizárása, mivel az ő
Szociáldemokrata Pártja a bíróság kilenc bírója közül többet nevezett ki.
Nyilvánvaló, hogy az Alkotmánybíróság valószínűleg több kárt okoz, mint hasznot. Demokráciában a választások meglepő eredményekhez vezetnek. A kommunista Romániában ez nem így volt. De talán még mindig él  Ceaușescu szelleme ?

https://www.euractiv.com/section/politics/opinion/the-brief-romania-counts-its-demons
A román alkotmánybíróság (CCR) november 28-án utasította a Központi Választási Irodát (BEC), hogy számolja újra a november 24-én tartott elnökválasztás első fordulójának összes szavazatát.

Vélemény, hozzászólás?